Paulownia Ağacı Kullanım Alanları

Kereste yapısı: Paulownia ağacı solgun kahverengi, catlaksız ve düzgün görünümlü bir kabuğa ve açık sarı ve açık pembe damarlı bir keresteye sahiptir. Hafif ve avantajlı bir ağaçtır. % 15 nem içeren paulownia kerestesi 260-330 kg/m3 civarında bir ağırlığa sahiptir. Fargesii ve elongate nispeten diğer türlerden daha hafif ve daha yumuşaktır. Çok sert ve ağır kerestelerin kullanılması gereken inşaat yapımlarında kullanılması uygun değildir. Ancak daha hafif ve daha yumuşak kerestelerin kullanılmasına imkan veren inşaatlarda Paulownia ağacı kullanılabilir.

Çekme katsayısı oldukça düşüktür. (% 0.27 - 0.37) Bu oran diğer geniş yapraklı ağaçlardan ve kozalaklı ağaçlardan daha düşüktür. Paulownia ağacından elde edilen ürünler çabucak çatlamaz ve deforme olmazlar. Bu özellik, Paulownia ağacının en göze çarpan avantajıdır. 68 C sıcaklıktaki bir fırında 12 saat bekletilen Paulownia kerestesinde nem oranı % 24'e düşmüş, hiçbir deformasyon olmamış, buna karşılık aynı fırına koyulan ve aynı süre bekletilen kavak, oak ve diğer ağaçlarda ciddi deformasyonlar, bükülme ve çatlamalar tespit edilmiştir.

Paulownia kerestesi çok iyi bir yalıtım malzemesidir. Isı ve elektrik yalıtımı en yüksek ağaçlardandır. Isı ve elektrik yalıtımı yüksek olan 40 adet ağaç türü ile yapılan karşılaştırmalarda Paulownia ağacı en yalıtkan ağaç olarak tespit edilmiştir.

Çürümeye karşı dayanımı konusunda sistematik araştırmalar henüz tamamlanmamıştır. Buna karşılık paulownia kerestesini kullananların bilgilerine başvurulduğunda çürümeye karşı oldukça dayanıklı olduğu bilgileri alınmaktadır. Tropikal bölgelerde kullanılan Paulownai ağaçları daha çabuk çürümektedir. Tropikal bölgede gömülen bir tabut 10 yıl gibi bir zamanda çürüdüğü halde ayrı bir bölgede 30 yıldır su içinde kalan bir tabut henüz çürümemiştir. Çinin Leuchian vilayetinde Paulownia ağacından yapılan bir tabut ise iki yüz yıldır çürümeden durmaktadır. Çinde Paulownia ağacından yapılmış yüz yıllık evler dahi vardır. Toprak içine dikilmiş birkaç tür ağaç 15 yıl sonra çıkarıldığında diğer ağaçların çürüdüğü ve Paulownia ağacının dış yüzeyinde sadece 1 cm kalınlığında çürüme olduğu tespit edilmiştir. Bu verilerden yola çıkılarak iklim ve nem oranında etkili olduğunu ekleyerek Paulownia ağacının çürümeye karşı oldukça dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Paulownia ağacı çok çabuk kuruyabilme özelliğine sahiptir. Normal oda sıcaklığında 25 gün içerisinde nem oranı % 10 a kadar düşebilir. Bu nedenle fırınlama maliyeti yoktur.

Paulownia ağacı ses kondisyonu çok iyi olan ağaç türlerindendir ve Çin' de bu nedenle müzik aletleri yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Paulownia kerestesi kolay işlenir ve pürüzsüz düzgün bir yüzey elde etmek zor değildir. Dilimlere ayrılarak elde edilen kaplamalar nispeten daha pürüzlü olur. Eğer iyi bir çaplama planı yapılırsa daha iyi sonuç alınır.

Paulownia ağacına çok kolay çivi çakılır ve çivi çabucak gevşemez. Buna karşı eklemelerde diğer aparatları veya ağaç eklemeleri kullanmak tavsiye edilir. Tutkal ve boya tutma kabiliyeti diğer ağaçlardan daha yüksektir.

Paulownia ağacı kokusuz ve hoş renkli parlak bir kereste yüzeyine sahiptir. Mobilyada kullanıldığında birkaç yıl içerisinde bazen yüzeyde beneklenmeler olabilir. Sorun genelde zamansız kesimden kaynaklanmaktadır. İlkbahar ve yaz aylarında kesim yapılmamalı, sonbaharın son dönemleri ve kışın ilk aylarında kesim yapılmaya çalışılmalıdır.

Zamansız kesim yapılmış ise kereste kullanımdan önce bir süre suda bekletilebilir. Çok sert bir ağaç olmayan Paulownia kullanım kolaylığı nedeniyle ev konstrüksiyonlarında bir çok yerde kullanılabilmektedir. Dış cephe de kullanmamaya özen gösterilmelidir.

Paulownia kerestesinden ilk etapta çok kaliteli kapı ve pencere doğramaları yapılabilmektedir. Ayrıca bölme duvar, tavan ve iç çatı malzemesi olarak da kullanılabilmektedir.

Paulownia ağacı model uçak ve planör yapımı için ideal bir malzemedir. Eski tip uçak yapımında kullanımı da hızla artmaktadır. Bunun dışında binek araçlarda ve gemi yapımında da Paulownia kerestesinden faydalanılmaktadır. Çünkü Paulownia kerestesi hafif, dayanıklı ve formunu kaybetmeyen özelliklerdedir. Hafif ve dayanıklı olmasından dolayı ambalaj kutusu olarak da kullanılmaktadır. Paulownia talaşı yastık doldurmak için ideal bir malzemedir. Ayni zamanda klima sistemlerinde yalıtım malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanında kümes hayvanları ve büyükbaş hayvanların altlarına serilebilmektedir. Paulownia ağacından elde edilen kağıt hamuru çok kalitelidir. Oldukça beyaz ve güçlü kağıt üretimi mümkündür. Paulownia dalları ciltçilikte ve kaliteli kontraplak üretiminde de kullanılmaktadır. Çok kolay dilimlenebilir ve kaplaması çok güzel renkte figürlerdedir. 0,25 mm inceliğe kadar kaplama almak mümkündür. Bunun yanında Paulownia talaşlarından üretilen suntalar bir çok alanda başarı ile kullanılabilir. Paulownia ağacı kerestesi, kaplama malzemesi ve kontraplak olarak Çin’in en önemli ağacı olmaya adaydır.

Mobilya: Paulownia ağacı masa sandalye yapımı başta olarak bir çok alanda kullanılmaktadır. Çin de geleneksel bir adet vardır. 'Kızlar doğduklarında bir paulownia fidanı dikilir ve bu ağaç kızlara evlendiklerinde çeyiz olarak verilir. Yavaş büyüyen Paulownia ağacı şarap ve bira fıçıları, çay kutusu, meyve kutusu, tahıl ambarı gibi malzemelerin yapımında mükemmel sonuç verir. Arı kovanı yapımında da sıkça kullanılır. Diğer ağaçlardan yapılmış kovanlar kışın daha soğuk, yazın daha sıcak olur. Sıcaklıkların aşın artması veya düşmesi bal verimini azaltır. Sert fıçılar aside karşı dayanıklıdır.

Tarımda: Paulownia ağacından yapılan su boruları sarkmaz ve kırılmaz. Dayanıklıdır. Harman dövenleri yapımında da kullanılır ve dayanıklı olur. Rıhtım direği olarak da kullanılır.

El sanatları: Paulownia tahtası bütün Güney Asya ülkelerinde süs eşyası yapımında kullanılır. Vazo, tahta balık, elbise sandığı, TV ve radyo kutusu, y azı tahtası yapımı, sal yapımı, sörf tahtası yapımı, mangal kömürü yapımı, kurşun kalem yapımı, siyah barut ve havai fişek yapımı gibi işlerde de kullanılır. Kumaş boyası yapımında da kullanılır.

Tıpta: Paulownia kerestesi, çiçekleri ve tomurcuklan bronşit hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçların hammaddesini içerir. Tablet veya enjeksiyon şeklinde uygulanabilir. Tıbbi ilaç yapımında kullanılan bir çok aktif maddeye sahiptir, (ursolîc acid, matteucienol, paulownin sesamin vs.)Yapraklar ve meyvelerden hazırlanan solüsyon saç bakımında kullanılabilmekte saç derisine düzenli uygulandığında beyaz saçları koyulaştırmaktadır. Ayrı bir solüsyon ayaktaki şiş ve ağrılan hafifletir. Farmakolojik deneyler meyve özlerinin astım ve öksürüğü hafiflettiğini, meyvelerin de kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir. Paulownia'nın etkilerinden biri duman ve toz temizlenmesinde önemli bir rol oynamasıdır. Chengdou, Szechuan ve Province'de ağaçlandırmada en çok kullanılan ağaç çeşidi oldu. Çünkü, buralarda duman ve toz kirliliği oldukça ciddi boyutlardadır, Paulownia ağacının yoğun olarak yetiştirildiği temiz ve kirli bölgelerin sülfürdioksit içerikleri sırasıyla %0.169 ve %1.410'dur. Paulownia diğer birçok ağacın büyümesinin yavaşladığı ya da etkilerinin azaldığı kirlenmiş arazilerde de normal kuvvetinde yetiştirilebilmektedir.

Hayvan Yemi ve Gübre Olarak: Paulownia'nın yapraklan ve çiçekleri koyunlar, tavşanlar ve domuzlar için iyi bir hayvan yemidir. Çiçeği, çiçeğinin tomurcuklan ve yapraklan şeker ve protein içeriği bakımından zengindir. Ayrıca Kvvangsi'de halk, Paulownia yapraklarından mükemmel besleyici özelliğe sahip yeşil gübre yapmaktadırlar.